گربه نژاد مغولی مانکس

گربه نژاد مغولی مانکس (رنگ زرد یا رنگهای دیگر)

Manx Cat

این نژاد از یک جهش ژنتیکی (موتاسیون) در طبیعت که تصور می رود، منشا و اصالت آن از مغولستان بوده، ولی در جزیره ای در دریای ایرلند به دست آمده است به وجود آمده باشد.

خصوصیات نژاد این گربه به شرح زیر است:

  1. فاقد دم و مهره دمی
  2. پاهای عقب طویل تر از دست ها بوده، بدین جهت به آن گربه خرگوشی هم نسبت داده اند، این نژاد به علت درازی پاهای عقبی ظرافت خاص در راه رفتن از خود نشان نداده و نمی تواند از بلندی، همچون سایه گربه های دیگر به پایی بجهد.
  3. قسمت خلفی بدن بلند و دارای کپل برجسته و اندامی کوتاه می باشد، تعداد بچه در این نژاد بسیار کم و گاهی بچه های مرده به دنیا می آورد و این بعلت فاکتور کشنده ژن موتان می باشد

این گربه بی دم که اغلب به گربه دنبه دار نیز معروف است، در میان گربه های موکوتاه به علت نداشتن دم مشخص و بارز است و محلی که باید دم وجود داشته باشد، نسانی از آن نیست. این نوع گربه در ژاپن و مالزی زیاد وجود دارند.

در داستان ها آمده است، جنگجویانی که بر کشور ایرلندها غلبه کرده اند، این گربه ها را جهت تزئین کلاه جنگی خود به پیروی از جنگجویانی که کلاه خود، آنها با پر آراسته می شد، می کشتند، تا از دم زیبای آن استفاده کنند و به همین علت یکی از گربه های ماده عاقل و فهمیده که از هوش سرشار برخوردار بود، به طرف نوک بلندترین کوه رفته تا بچه های خود را به دنیا آورد و پس از زایمان دم تمام بچه را کند تا جنگجویان از آن استفاده نکرده و بدین وسیله با جنگجویان به مخالفت پرداخت. همین گربه ماده این راز را به ماده گربه های دیگر انتقال داد و به همین علت تمام بچه های گربه بدون دم به دنیا می آمدند.

گربه مانکس به عنوان پایه و اساس یک نژاد به وجود آمده، پرورش حقیقی این گربه بسیار مشکل است، اگر دو گربه مانکس را جفت گیری نمایند، ممکن است گربه های دم دار یا بی دم به وجود بیایند، به نظر می رسد که جفت گیری دو گربه ی مانکس ممکن است عامل نابودی این نژاد گردد.

نداشتن دم در این نژاد یکی از ضروریات در این نژاد قلمداد می شود، برای اثبات این که درک کنیم، این نژاد فاقد دم می باشد کافی است، انگشت شصت خود را بر روی گودی انتهای استخوان پشت جانبی گربه های دیگر که دارای دم می باشند قرار داده، تا عدم لمس وجود مهره های استخوانی را بتوانیم درک کنیم. در گربه های بدون دم، مهره های استخوانی به طرف پایین ادامه نداشته، در صورتی که گربه هایی که دارای دم می باشند، خط ستون فقرات تا نوک دم به سمت پایین ادامه دارد، در گربه های نژآد دیگر، در هنگام پرش و پریدن بر روی بلند و ارتفاعات از دم خود استفاده می کنند، اما این گربه بی دم، نمی تواند به خوبی سایر نژادهای دیگر از بلندی بجهند و پرش کنند.

این نژاد دارای دو پوشش بوده که قسمت بالای آن نرم و قسمت زیرین فاصله دار و ضخیم می باشد. تمام رنگ ها و لکه ها با موهای کوتاه، برای این نژاد در فستیوال های بین المللی قابل قبول می باشد، هیچ نمونه ای از گربه ی نژاد موبلند بعنوان مانکس حقیقی تلقی نمی گردد.

در این نژاد سر بزرگ و گرد، گونه ها پهن، بینی کمی بلندتر از نژادهای انگلیسی و گوش های پهن که در قاعده عریض می باشد، از مشخصات در این نژاد به شمار می رود.

استاندارد

نداشتن دم، کپل بلند، دارای پشتی با طول کم، داشتن تهیگاه عمیق، پوشش بدنی بایستی دارای دو حالت باشد، نرم و با فاصله در بالا مانند خرگوش ها، نرم و ضخیم در قسمت زیرین، نداشتن دم و برآمدگی انتهای دم که شبیه به گردی گردو است، واقعاً ایده آل می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *