سگ نژاد کرن تریر (cairn terrier)

سگ نژاد کرن تریر (cairn terrier)

به این علت به کرن نامیده شده است، زیرا که به حدی کوچک است که می تواند در داخل یک توده ی سنگ جا بگیرد و این در حالتی اتفاق می افتد که شکار این سگ به داخل مخفگاه خود در داخل توده ای از سنگ ها فرار کرده باشد. این سگ، یک تریر مار باستانی از جزیره اسکای می باشد.

خصوصیات و ظاهر: نترس و حالت خوشی دارد. در ظاهر، فعال، سخت کوش و با طراوت است. ساختار بدنی قوی و جمع و جور دارد. بر روی پنجه های قدامی خود و متمایل به جلو می ایستد. چهاردست و پای حیوان، قوی بوده و دارای دنده های پهن است. حرکات سریع و آزادانه ای دارد. ظاهر روباه مانند این سگ، اصلی ترین خصوصیت در میان تریرکار (working terrier) می باشد.

رنگ: قرمز، حنایی، خاکستری، گندمگون و تقریباً سیاه. رئوس بدن نظیر گوش ها و پوزه، تیره و بسیار مشخص می باشند.

وزن: وزن ایده آل آنها ۱۴ پوند (۶ کیلوگرم) است.

اندازه: میانگین قد، ۹ تا ۱۰ اینچ ( ۲۳ تا ۲۶ سانتیمتر) است

پوشش خارجی: دارای یک پوشش خارجی مضاعف است. پوشش خارجی تر، زیاد و سخت بوده و پوشش داخلی تر، کوتاهف نرم و انبوه و خزمانند است.

سر و جمجمه: پهن، متناسب و محکم است. قسمت پیشانی کاملاً از مو پوشیده شده است. پوزه ی قوی داشته ولی سنگین نیست. فک بسیار قدرتمندی داشته که نه در پایین و نه در بالا قرار گرفته است.

چشم ها: با فاصله از یکدیگر قرار گرفته و اندازه متوسطی دارند. ابروها به رنگ میشی تیره و با موهای زبر و در هم و برهم می باشند.

گوش ها: برافراشته، کوچک و مشخص بوده اما نزدیک به هم قرار نگرفته اند.

دهان: دارای فک قوی با دندان های بزرگ می باشد.

گردن: کشیده بوده و کوتاه نیست.

اندام قدامی: ساق پاها از اندازه و طول متوسطی برخوردار بوده و شانه های شیب داری دارند. ساق ها در ناحیه ی مفصل آرنج به بیرون متمایل نبوده و پوشیده از موهای زبر می باشند.

بدن: متراکم بوده و دارای ناحیه ی پشتی صاف و متوسطی می باشد. دنده ها پهن و کاملاً به سمت بیرون برجسته اند.

اندام خلفی: بسیار مستحکم و قوی می باشند

پاها: پاهای قدامی طویل تر از پاهای خلفی بوده و بالشتک های پایی ضخیم و محکم هستند.

نقایص: پوزه بالا و یا پایین قرار گرفته، چشم های بسیار برجسته یا بسیار فرو رفته، گوش های بسیار بزرگ یا گرد، قسمت های راسی آن نباید پوشش مویی زیادی داشته باشد. پوشش خارجی: موهای نرم یا فر جزء نقایص بوده، هرچند که یک موج کم در بین موها قابل قبول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *