سگ نژاد ویپت (Whippet)

سگ نژاد ویپت (Whippet)

کلمه ای است که به معنی حرکت با چابکی می باشد

ظاهر عمومی: باید از نظر ظاهری، نمایی زیبا از قدرت و نیروی عضلانی به علاوه از نظر ظاهری نیز زیبا و باوقار باشد. از موارد اصلی که مشاهده می شود می توان تناسب اندام، رشد عضلانی و گام های قوی و نیرومند را نام برد. ساختار بدنی سگ مناسب برای سرعت و کار است. سگ باید قادر باشد که به راحتی به اعمال خود بپردازد. ساق پاهای قدامی باید به سمت جلو پرت شده و سپس بر روی زمین قرار گیرند. ساق پاهای عقب باید کاملاً در زیر بدن قرار گرفته و با قدرت به حرکت درآیند.

سر و جمجمه: کشیده و لاغر و بوده و در قسمت بالا پهن می باشد، پوزه حالت مخروطی دارد و بین دو چشم نسبتاً پهن می باشد، فک ها نیرومند بوده و بینی سیاه رنگ دارند، در سگ های آبی رنگ، رنگ آبی و در جگری رنگ ها بینی دارای رنگ مشابه ای بوده و در سفید ها یا چند رنگی ها، بینی پروانه ای ممکن است دیده شود.

چشم ها: شفاف، با ظاهری بسیار باهوش.

گوش ها: به شکل گل رز بوده، کوچک و دارای بافت نرم می باشد.

دهان: یکنواخت بوده و دندان ها در فک بالا نزدیک و بالای دندان های فک پایین قرار گرفته اند.

گردن: طویل و عضلانی بوده و دارای انحنای زیبایی است.

اندام قدامی: شانه ها مورب و عضلانی بوده، ستیغ شانه ها نزدیک به هم و در بالا قرار گرفته اند. ساق پاهای قدامی مستقیم بوده و قسمت جلویی اندام قدامی زیاد پهن نیست. بخلق ها قوی بوده و کمی خمیده اند، مفاصل آرنجی در زیر بدن قرار گرفته اند.

بدن: قفسه ی سینه بسیار بزرگ بوده و اتاقک قلب فضای زیادی را اشغال نموده است. عضلات ناحیه ی سینه بزرگ بوده و کاملاً مشخص اند. قسمت پشت حیوان عریض و محکم بوده و کمی بلند است به طوری که ظاهری کمانی شکل دارد اما به شکل قوز در نمی آید. کفل های حیوان از نظر ظاهری قوی به نظر می آیند، دنده ها از ارتجاع کافی برخوردار بوده و در قسمت پشتی عضلات به خوبی رشد کرده اند.

اندام خلفی: قوی بوده و مفاصل ران خمیده اند، زانوها پایین افتاده بوده و ران های ثانویه قوی می باشند، با این خصوصیات سگ می توان به میزان زیادی در حالت ایستاده بر روی زمین قرار گیرد.

پاها: بسیار مرتب بوده و بین پنجه ها فاصله وجود دارد، بندهای انگشتان پا، کمانی بوده و بالشتک های پایی، ضخیم و قوی می باشند.

دم: عاری از پوشش پر مانند بوده، طویل و مخروطی شکل است و زمانی که سگ در حال حرکت باشد، دم خود را به صورت یک کمان زیبایی گرفته ولی بالاتر از پشت حیوان قرار نمی گیرد.

پوشش خارجی: نرم، کوتاه و متراکم می باشد

رنگ: هر گونه رنگ یا مخروطی از رنگ ها

اندازه: قد مطلوب برای سگ های نر ۱۸.۵ اینچ (۴۷ سانتیمتر) و برای سگ های ماده ۱۷.۵ اینچ (۴۴.۵ سانتیمتر) می باشد.

نقایص:

اندام قدامی و شانه ها: ضعیف، زاویه دار یا بخلق های بسیار راست و مستقیم، پنجه های کبوتری، مفصل آرنج محکم و شانه های برجسته.

سر و جمجمه: جمجمه سیبی شکل، پیشانی کوتاه یا صورت افتاده.

گوش ها: گوش های راست و شبیه گل لاله.

دهان: بالا یا پایین بودن

گردن: در ناحیه ی اتصال گردن به فک و در پایه گردن ضخیم است.

بدن و اندام قدامی: جثه کوچکی داشته و دارای پشتی کمانی شکل است (این کمان پشتی از ستیغ شانه ها شروع می شود)، کفل های بسیار کوتاه یا بسیار بلند دارد. مفاصل زانو صاف بوده و از ران و ران های ثانویه از نظر عضلانی ضعیف هستند.

پاها: بازو پهن می باشند.

دم: پیچ خورده یا دارای حلقه بوده و کوتاه می باشد.

پوشش خارجی: دارای پوشش خارجی سیمی شکل می باشد، این پوشش زبر و ضخیم می باشد. پوشت نیز ضخیم و زبر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *