سگ نژاد ماستیف (Mastiff dog)

سگ نژاد ماستیف (Mastiff dog)

ماستیف احتمالاً از لغت لاتین ماسیووس (missives)، ماسیو (massive) یا الد فرنچ ماستین یا ماستیف مانگرل یا از لغات مس (mace) یا مسترا (master)، تیف (thief) گرفته شده است.

ماستیف سگ جنگنده ای است. قیصر در ۵۵ سال قبل از میلاد و زمانی که به بریتانیا حمله کرد، این سگ در کنار ارباب خود می جنگید. در رم، نژاد ماستیف، نژادهای انتخابی سگ ها به منظور مبارزه با گاوهای نر، خرس ها و شیرها بودند. این سگ ها به منظور مقابله و حفاظت در برابر حیوانات، بسیار کارآمد می باشند. سگ بزرگ، حجیم، قوی و قدرتمند می باشد. این سگ از ابهت و جرات بالایی برخوردار بوده و خلق و خوی مناسبی دارد.

رنگ: زرد آلویی، نقره حنایی یا حنایی تیره و راه راه می باشد. پوزه، گوش ها و بینی باید سیاه رنگ باشند.

پوشش خارجی: پوشش خارجی کوتاه، زبر و متراکم می باشند.

وزن و اندازه: وزن در حدود ۱۶۵ تا ۱۸۵ پوند (۷۵ تا ۸۴ کیلوگرم) و قد ۲۷ تا ۳۳ اینچ (۶۹ تا ۸۴ سانتیمتر) می باشد.

سر و جمجمه: سر به صورت چهارگوش به نظر می رسد. عرض سر نسبت به طول سر و صورت بیشتر بوده وگاهی ۲ تا ۳ برابر هم می رسد. سر کوتاه و پهن می باشد، صورت یا پوزه، کوتاه و در زیر چشم ها پهن می باشد و بینی موازی بوده به طوری که بدون نوک و کند به نظر می رسد. فک پایین در قسمت انتها پهن می باشد. بینی پهن و منخرین بازی دارد. لب ها در زاویه منفرجه با دیواره بینی قرار دارند. طول پوزه به کل سر و صورت به نسبت ۱ به ۳ می باشد. جمجمه در بین گوش، پهن بوده، پیشانی پهن و در زمان هیجام چین خورده می باشد. عضلات ناحیه ی گیجگاهی و گونه ها به خوبی رشد نموده اند. صورت تیره رنگ می باشد.

چشم ها: کوچک و با فاصله از هم قرار گرفته اند. برجستگی گونه ای کاملاً مشخص است. به رنگ قهوه ای میشی بوده ولی تیره بهتر است.

گوش ها: کوچک بوده و در بالاترین نقاط در دو طرف جمجمه واقع بوده و نازک، پهن و نزدیک به گونه ها قرار دارند.

دهان: دندان های سالم، قوی و در کنار یکدیگر قرار گرفته و دندان های پیش در یک سطح قرار داشته و در زمانی که دهان بسته باشد، قابل مشاهده نمی باشند.

گردن: نسبتاً طویل، کمی دارای انحنا و بسیار عضلانی می باشد.

اندام فوقانی: شانه ها دارای شیب کمی بوده و سنگین و عضلانی می باشند. ساق ها، قوی، راست و با فاصله از یکدیگر قرار دارند. مفاصل آرنج چهارگوش می باشند. بخلق ها به سمت راست متمایل هستند.

بدن: قفسه ی صدری پهن، فراخ و کاملا به سمت پایین و در بین دو تا ساق پای جلو واقع شده است. دنده ها کمانی شده می باشند. قطر شکم بیشتر از یک سوم ارتفاع آن می باشد. ناحیه ی پشتی پهن و عضلانی بوده و کفل ها کمی انحنا دارند.

اندام خلفی: قوی، پهن و کشیده و عضلانی بوده، مفاصل خرگوشی خمیده بوده و با فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند.

پاها: بزرگ و گرد می باشند. پنجه ها کمانی و ناخن ها سیاه رنگ می باشند.

دم: بالا قرار گرفته و طویل بوده و به طوری که به مفصل خرگوشی و کمی پایین تر از این مفاصل قرار می گیرد. در قسمت پایه، پهن بوده و به سمت انتها باریک می شود، در هنگام دراز کشیدن، دم را به صورت راست نگه می دارد و هنگامی یکه سگ به نحوی دچار هیجان شده باشد، به شکل منحنی در آمده و نوک دم به سمت بالا متمایل است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *