انتخاب خرگوش

انتخاب خرگوش

اکنون که تصمیم گرفته اید خرگوشی را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنید، باید با اطلاعات کافی به انتخاب بپردازید. انتخاب نژاد، جنسیت، سن و یا تعداد خرگوش هایی که میخواهید نگهداری کنید را به دقت خرگوش را از بهترین مکان خریداری کنید.

بهترین نژاد خرگوش  کدام است؟

امروزه حدود ۴۵ نژاد خرگوش  به طور رسمی توسط ARBA یا انجمن امریکایی پرورش دهندگان خرگوش شناسایی شده است. البته کشورهای دیگر، انجمن های خاص خود را دارند که ممکن است متفاوت باشد. در کلی، تمام نژادهای خرگوش برای گوشت، پوست، پشم و نمایش پرورش داده شده اند، اما فقط تعدادی از انها به عنوان حیوان خانگی مناسب هستند.

مهمترین نگاتی که به هنگام انتخاب خرگوش بایدبه آن توجه داشته باشید اندازهٔ آن و مراقبت مورد نیاز می باشد. اگرچه که خرگوش های بزرگ هم می توانند مهربان باشند، به همان نسبت نیاز به قفس بزرگ و اتاق بزرگتر برای فعالیت و غذای بیشتر دارند. بغل کردن و جابجا کردن نژادهای بزرگتر می تواند دردسر بیشتری داشته باشد و امکان ابتلا به مشکلاتی مانند درد مفصل ران در آنها نیز بیشتر است. نژادهای پشمالو مانند آنقوره و جرسی وولی، نیاز به شانه کشیدن و آراستن روزانه دارند. نژادهای بسیار کوچک نیز مستعد آسیب دیدگی های جدی هستند و نمی توان آن ها را با کودکان نگهداری کرد.

سن خرگوش

چنانچه برای نخستین بار است که تصمیم به نگهداری از خرگوش گرفته اید بهتر است یک خرگوش بالغ بین یک تا سه سال را انتخاب کنید بهتر است خرگوشی را انتخاب می کنید عقیم شد باشد .گرفتن واداره کردن خرگوش های بزرگتر آسان تر است و آن ها کمتر به وسایل خانه آسیب می رسانند.درست است که خرگوش های بسیار جوان دستشویی کردن در جای مخصوصں رابہ زودی یاد می گیرند، اما ممکن است دو دقیقه بعد در حالی که او را بغل کرده اید دستشویی کنند. همچنین خرگوش های بسیار جوان ریخت و پاش بسیار بیشتری دارند، خرابکارتر هستند .خرگوش های بزرگتر به همان نسبت نیاز به قفس بزرگ و اتاق بزرگ تر برای  فعالیت و غذای بیشتر دارند.

جنسیت خرگوش

حیوان خانگی خوب بودن بیشتر از جنسیت حائز اهیمت است. بسیاری بر این عقیده اند که خرگوش های ماده آرام تر هستند، اما این موضوع بستگی به نوع و شخصیت نژاد دارد. هم خرگوش نر و هم خرگوش ماده برای اینکه حیوانات خانگی آرامی باشند نیاز به توجه دارند؛ آنها به هنگام رسیدن به سن بلوغ شروع به پاشیدن ادرار (برای تعیین قلمرو) می کنند. اگر تصمیم گرفته اید خرگوش بسیار جوانی را نگهداری کنید به یک نکته توجه داشته باشید: بسیاری از پرورش دهندگان، صاحبان فروشگاه های حیوانات خانگی سرپناه ها به طور دقیق قادر به تشخیص جنسیت بچه خرگوش ها نیستند. این کار حتی برای صاحبان با تجربه نیز می تواند کاری دشوار باشد. اگر تصمیم به نگهداری از یک بچه خرگوش گرفته اید شاید مسئله جنسیت چندان مهم نباشد، اما برای تعداد بیشتر از یکی، مشکل ساز خواهد بود و می تواند باعث تولد بچه خرگوش های تا خواسته شود. وقتی برای نخستین بار خرگوش ها و خوکچه هندی ها نیازهای متفاوتی دارند و نگهداری آنها در کنار هم ایده آل نیست.

خرگوش را برای معاینه نزد دامپزشک می برید از او بخواهید تا جنسیت بچه خرگوشیها را مشخص کند.

خرگوش ها و حیوانات خانگی دیگر

چنانچه تصمیم گرفته اید خرگوش را در کنار حیوانات خانگی دیگر نگهداری کنید، مهمترین نکته رعایت بهداشت محیط می باشد. سگ ها، گربه ها پرندگان و خزندگان همگی میکروارگانیسم هایی را حمل می کنند که می توانند باعث بروز بیماریهای عفونی در خرگوش هاشوند.

اگر سگ یا گربه در خانه دارید، بهتر است خرگوش بزرگتری را برای نگهداری  انتخاب کنید. خرگوش های کوچک به خصوص برای گربه ها ظاهری همانند شکار دارند. نگهداری  خرگوش ها و خزندگان در کنار یکدیگر ترکیب مناسبی نیست. خزندگان می توانند ناقل بیماری سالمونلا (SalmOnellosis) باشند که برای خرگوش هاکشنده است. پیشنهاد می شود که خرگوش ها و خوکچه هندی هادر کنار یکدیگر نگهداری نشوند. این دو گونه، نیازهای متفاوتی دارند و نگهداری آن ها در کنار هم ایده ال نیست. از سوی دیگر نیازهای تغذیهای این دو گونه با هم متفاوت است. علاوه بر آن خرگوش ها میتوانند با پاهای عقبی قدرتمند خود، به خوکچه هندیها صدمه وارد کنند. به علاوه، خرگوش ها اغلب سعی می کنند با خوکچه هندی جفت گیری کنند و همین امر باعث صدمه دیدن شدید خوکچه هندی ها در ناحیهٔ پشت و گاز گرفتگی گردن می گردد. رفتارهای خرگوش و خوکچه هندی بسیار با هم متفاوت است و چنانچه تصمیم به نگهداری این دو گرفته اید، بهتر است محل نگهداری آنها کاملا از هم جدا باشد تا مشکلی پیش نیاید. حتی خرگوش های عقیم شده به خاطر رفتارهای جفت گیری خود می توانند باعث آسیب رساندن و ایجاد استرس در خوکچه هندی ها شوند. خرگوش ها و خوکچه هندی ها نیازهای متفاوتی دارند.

برای صاحبانی که شاغل هستند و مجبورند برای تمام طول روز خرگوش خودشان را تنها بگذارند، استثنا وجود دارد؛ در این مورد دو خرگوش انتخاب بهتری است. این نکته را به خاطر داشته باشید که تعداد بیشتر خرگوش ها به معنای هزینهٔ و صرف وقت بیشتر برای آن هاست.

چند تا خرگوش ؟

برای کسانی که نخستین بار است اقدام به نگهداری از خرگوش می کنند، بهترین انتخاب یک خرگوش است. البته برای صاحبانی که شاغل هستند و مجبورند برای تمام طول روز خرگوش خودشان را تنها بگذارند، استثنا وجود دارد؛ در این مورد دو خرگوش انتخاب بهتری است. این نکته را به خاطر داشته باشید که تعداد بیشتر خرگوش ها به معنای هزینهٔ وصرف وقت بیشتر برای آن هاست. اگر دیدید که علاقهٔ زیادی به خرگوش هادارید، بعدها می توانید تعداد آنها را بیشتر کنید.

انتخاب خرگوش

یکی از راه های خرید خرگوش، پرورش دهندگان هستند. در انتخاب پرورش دهنده باید نهایت دقت را به خرگوش ها را در محیطی ناسالم و شرایطی نامناسب پرورش می دهند، پرورش دهنده خوب، خرگوش را در شرایط و محیطی و به نحوهٔ نگهداری و تغذیهٔ انها توجه کافی دارد. بنابراین بهتر است. به هنگام خرید از پرورش دهندگان، حتما محیط و  نحوهٔ نگهداری و امکانات پرورش دهنده از نزدیک ببینید. یک پرورش دهندهٔ خوب همچنین باید اطلاعات خوبی دربارهه نحوه نگهداری، مراقبت و تغذیه خرگوش ها داشته باشد. اگر پرورش دهنده اجازهٔ بازدید از محل پرورش خرگوش هایش را نمی دهد، خرگوش تان را از انجا خریداری نکنید.

فروشگاه های حیوانات خانگی

جای دیگری که می توانید خرگوش خودتان را خریداری کنید، فروشگاه های حیوانات خانگی می باشند. سعی کنید به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. محلی نگهداری خرگوش ها باید کاملا تمیز باشد و فروشنده اطلاعات زیادی درباره  نحوه نگهداری و تغذیه خرگوش ها داشته باشد. فروشنده خوب باید از شما درباره اینکه چه مقدار تجربه در نگهداری از خرگوش دارید سؤال کند و چنانچه تجربهٔ کافی نداشته باشید، به شما کتاب های آموزشی پیشنهاد دهد و یا اطلاعات کافی را در اختیار شما بگذارد.

قبول سرپرستی خرگوش ها

هیچ احساسی بهتر از دادن شانس دوباره به یک موجود برای داشتن زندگی شاد و توجه کردن و عشق ورزیدن به ان نیست. شما می توانید سرپرستی خرگوش هایی که به هر دلیلی به پناهگاه (Shelter) واگذار شده اند را قبول کنید. بسیاری از سایتهای اینترنتی نیز در زمینه واگذاری خرگوش ها یکی از راه های خرید خرگوش، پرورش دهندگان هستند. در انتخاب پرورش دهنده باید نهایت دقت را به عمل اورید. پرورشیں دھنده خوب خرگوش را در شرایط و محیطی کاملا مناسب و بهداشتی پرورش می دهد و به نحوهٔ نگهداری و تغذیهٔ انها توجه کافی دارد.

نکات ضروری به هنگام خرید خرگوش

زمانی که خرگوش دلخواه خود را پیدا کردید، باید به نکاتی دقت کنید که نشان دهندهٔ سلامت خرگوش است. چشم های خرگوش باید براق باشد، و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوششی بدن باید براق و سالم باشد. سوراخ های بینی نباید ترشح داشته باشند و حیوان باید فعال و هشیار باشد و به محیط اطراف واکنش نشان دهد. اگر تمام مشخصات فوق را در خرگوش دیدید، او را بگیرید و به پشت برگردانید؛ در قسمت پشت و پاهای عقبی حیوان نباید مدفوع چسبیده یا خشک شده باشد و ریزش مویی نباید در قسمت بین پاهای عقبی وجود داشته باشد. در پایان دندان ها را پررسی کنید تا رشد بیش از اندازہ (مالاکلوژن) (malOCclusion) در آنها دیده نشود. دندان ها باید کاملا روی یکدیگر قرار بگیرند.

از هر جایی که خرگوش تان را می خرید، دربارهٔ تغذیه و نوع غذای امادهای (پلت) که خرگوش می خورد سؤال کنید. خرگوش ها نسبت به تغییر رژیم غذایی زود دچار مشکلات گوارشی می شوند.